Dumansız Hava Sahası Eğitim Çalışmaları


Eklenme Tarihi : 17.11.2017

  Bilindiği üzere Tam Dumansız Türkiye hedefiyle, 4207 Sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun, 19 Mayıs 2008 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Tütünle Mücadele Yasal düzenlemelerin temel stratejilerinden biri tütün dumanından pasif maruziyetin önlenmesidir.

   Pasif içicilik dediğimiz başkasının içmiş olduğu sigara dumanında 8 saatlik maruziyet yaklaşık 20 sigara içmiş gibi bir durum ortaya çıkarmaktadır. Ben hiç sigara kullanmadım diyen dünya genelinde 600.000 masum insan başkasının içmiş olduğu sigara dumanına maruz kalmaktan dolayı ölmektedir. Kısacası Dünyada her 8 saniyede bir kişi tütün ve tütün ürünlerinden dolayı ölmektedir. Sigara dumanına maruz kalmak öldürür. Bu nedenle başkalarının içtiği sigara dumanına maruz kalmayın.

    Unutmayınız ki; kapalı alanda içilen sigara dumanı havalandırma ile etrafa yaydığı zararlı artıklardan ortamı asla arındırmaz.

   Dumansız Yaşam Kültürünü yaygınlaştırmak ve pasif maruziyetin önlenmesi noktasında herkesin temiz hava solumasına yönelik olarak, İlimiz, Gazi Ortaokulu Öğrenci Velilerine yönelik olarak İl Sağlık Müdürlüğü, Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Birimi tarafından tütün ve madde bağımlılığıyla alakalı bilgilendirici ve farkındalık oluşturulmasına yardımcı olmak amacıyla eğitim verilmiştir.

    Konferans salonunu dolduran katılımcılara sigaranın zararları, pasif içiciliğin insana verdiği zararlar, çocuklarımızı, gençlerimizi tütün ve madde bağımlılığına karşı korumak kollamak için etkin bir korumanın nasıl olacağı hakkında bilgiler verilmiştir.

    Ayrıca sigara bırakma yolları, Alo 171 sigara bırakma danışma hattı, Alo 191 uyuşturucuyla mücadele danışma ve destek hattı hakkında bilgilendirme yapılmıştır.    

    Sağlıklı bir gelecek için Elazığ da Dumansız Hava Sahası çalışmalarımıza katkı sağlayan herkese teşekkür ederiz. Bu kararlı duruşla oluşan Dumansız Yaşam Kültürünü yaygınlaştırmak için hep birlikte bu mücadelenin savunucusu olalım. Herkesin Dumansız Yaşam Kültürüne dâhil olmasını temenni ederiz. 

 

       Tüm hassasiyetimizle diyoruz ki; "DUMANSIZ HAYAT HER YAŞTA RAHAT."


© 2014 Akgün Yazılım / Tüm hakları saklıdır.