1-31 OCAK SERVİKS KANSERİ FARKINDALIK AYI


Eklenme Tarihi : 03.01.2018

Serviks (rahim ağzı) kanseri; Dünya genelinde 45 yaş altı kadınlarda en sık görülen 2. kanser türü olup, meme ve akciğer kanserlerinden sonra ölümlerde 3. sıradadır. Sık görülen bir kanser türü olmasının yanında en önemli özelliği; erken evrede tespit edilebilmesi ve tespit edilebildiği zamanda tedavi edilebilmesidir.

Önlenmesi ve erken teşhis edildiğinde de tedavisi mümkün olan serviks kanserinde,  kanser sıklığı ve kansere bağlı ölümlerin azaltılması açısından önemli bir noktayı da tarama yöntemleri oluşturmaktadır.

Kanser konusunda toplumda farkındalık sağlanması ve toplum bilincinin geliştirilmesi kanserle mücadelede en etkin yöntemlerin başında gelmektedir Bu nedenle 1-31 Ocak tarihleri arası “Serviks Kanseri Farkındalık Ayı” olmasından dolayı ayın mana ve önemini belirten etkinliklerde bulunulması ve konunun gündemde tutulması gerekmektedir.

Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi ( KETEM)ler toplumun kanser ve kanserde erken teşhis ile taramanın önemi hakkındaki farkındalığını eğitim yoluyla artırmak, erken yakalanabilir kanserlerde erken teşhis ve toplum tabanlı tarama faaliyetlerini yürütmek, bulunduğu ilde kanser kontrolünde etkin rol almak, tüm bu faaliyetler sonucunda da önlenebilir ve erken yakalanabilir kanserlerin morbidite ve mortalitesini azaltmak amacıyla kurulmuştur. 

Ulusal kanser tarama programları, bilinçlendirme ve bilgilendirme çalışmaları, farkındalık eğitimleri ile erken evrelerde tespit edilip tedavi edilen vakalarda kaliteli bir yaşam sağlanabilmektedir. Bu amaçlar doğrultusunda İlimizde Ulusal Kanser Tarama Programlarından,

·        30-65 yaş arası kadınlara HPV-DNA testi ile Serviks (Rahim ağzı) kanseri,

·        40-69 yaş arası kadınlara mamografi çekimi ile Meme kanseri,

·     50-70 yaş arası kadın ve erkeklere Dışkıda gizli kan (G.G.K) tetkiki ile Kolorektal (bağırsak) kanseri taraması yapılmaktadır.

İlgili yaş grubunda bulunan herkes KETEM ve Aile Hekimlerine başvurarak taramalarını ÜCRETSİZ olarak yaptırabilir.

 

                                  Lütfen Unutmayın …! Erken Teşhis Hayat Kurtarır.


© 2014 Akgün Yazılım / Tüm hakları saklıdır.