Havaların Isınması ile Birlikte Alınacak Tedbirlere Dair Basın Açıklaması


Eklenme Tarihi : 30.06.2017

İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. İbrahim Halil AKKUŞ'un Havaların Isınması ile Birlikte Alınacak Tedbirlere Dair Basın Açıklaması


İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. İbrahim Halil AKKUŞ hava sıcaklığının artmasıyla beraber yaşanabilecek olumsuzluklara karşı yaptığı basın açıklamasında;

“Meteoroloji 13.Bölge Müdürlüğünün yaptığı son analiz ve tahminlere göre 30 Haziran Cuma gününden itibaren yurdumuzun mevcut sıcak havaya ilaveten Kuzey Afrika üzerinden gelecek olan yeni bir sıcak hava dalgasının etkisine gireceği sıcaklığın mevsim normallerinin 6 - 10 derece üzerinde gerçekleşeceği, aşırı yüksek sıcaklıkların meydana getireceği olumsuzluklara karşı; Başta yaşlılar, çocuklar, hamileler ve kronik hastalığı (şeker hastalığı, kalp-damar hastalıkları, beyin-damar hastalıkları, psikolojik hastalıklar, kronik solunum sistemi hastalıkları, karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları) olanlar olmak üzere tüm vatandaşlarımızın güneş ışınlarının dik geldiği 10:00-16:00 saatleri arası zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmamaları,  mümkün olduğunca güneşten kaçınmaları ve güneş ışınlarına direk maruz kalmamaları gerekmektedir.

Özellikle yaşlı yüksek tansiyon hastalarında, sıcak havalar beyin kanaması riskini de artırabilmektedir. Yüksek tansiyon hastaları güneşin dik olarak geldiği saatlerde güneş altında uzun süre kalmamalı, özellikle baş bölgelerini korumaya özen göstermelidir. Bu sırada artan su ihtiyacının giderilmesine özen gösterilmeli, şiddetli baş ağrısı hissedilmesi durumunda alarma geçilmelidir. Hastaların ilaçlarını düzenli olarak kullanmaları ve doktor kontrollerini ihmal etmemeleri büyük önem taşır.

Sıcakla beraber artan vücut ısısı özellikle nöropatinin (sinir hasarı) eşlik ettiği diyabetik hastalarda, idrar söktürücülü “antihipertansif” (tansiyon düşürücü) ilaç alanlarda ve yeterince sıvı tüketmeyen hastalarda abartılı bir tansiyon düşüşü yaşanmasına neden olur.

Şeker hastalarının özellikle sıcak havalarda bol su ve şekersiz içecekler tüketmesi çok önemlidir. Bu dönemde hareket artışı ve daha düşük kalorili gıdaların tercih edilmesi şeker kontrolünü kolaylaştırarak, ilaç ve insülin ihtiyacını azaltabilir. Ayak parmak aralarında mantar olan diyabetliler, yara açılmasına neden olabileceğinden parmak arası terlik giymemelidir.

Susuzluk hissi olmasa bile her gün en az 2-2,5 litre (12-14 su bardağı) sıvı tüketilmelidir.

Vücut direncini artırmak ve vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral almasını sağlamak için bol miktarda sebze ve meyve tüketilmelidir.

Terleme ile artan sıvı ve mineral kaybının önlenmesi için her zamankinden daha fazla miktarlarda sıvı alınmalıdır.

Sıvı alımında su içmek esas olmakla beraber, su dışı sıvı alımında kahve, çay ve gazlı içecekler yerine süt, ayran ve meyve suyu gibi içecekler tercih edilmelidir. Eğer doktor tarafından sıvı alımı kısıtlanmış veya idrar söktürücü ilaç kullanılması söz konusu ise ilgili doktora başvurmak gerekir.

 

Mide kramplarına neden olabileceği için çok soğuk ve buzlu içecekler tercih edilmemelidir.

Kafein, alkol ve fazla miktarda şeker içeren içecekler vücuttan daha fazla sıvı kaybına yol açtığı için tüketilmemelidir.

İnce, açık renkli bol elbiseler giyilmeli, şemsiye veya geniş kenarlı şapka ve güneşin zararlı ışınlarından koruyan güneş gözlüğü kullanılmadır. İmkânlar ölçüsünde sık duş alınmalıdır.

 

Ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınılmalı ve bol bol sıvı tüketilmelidir. Dışarıda çalışması gerekenler, mümkün oldukça güneş altında korunmasız kalmamaya, aşırı hareketlerden kaçınmaya, sulu gıdalar almaya dikkat etmelidirler.” dedi

 


© 2014 Akgün Yazılım / Tüm hakları saklıdır.